"Je to přesně rok. Měli jsme v testu třístovkovou dvouválcovou Benelli BN 302 a já jsem se doslova rozplynul ze samé radosti. Ač jsem jezdcem na velkých motorkách už někdy od druhé poloviny 90. let, ač mám najeto asi ¾ milionu kilometrů a seděl jsem za řídítky snad úplně všeho, co jezdí na silnici a ovládá se řídítky, malý zelný motocykl muší váhy mi doslova otevřel nové obzory.
Co nás tedy může na těchto motorkách tak strašně bavit? V jádru jde o to, že současné velké motorky už mají takový výkon a potenci, které reálně nemůžete vůbec na běžné silnici užít. A pokud chcete jezdit alespoň trochu v dohledu dopravních předpisů, tak si vlastně 90 % jízdy brbláte skoro na volnoběh, nebo alespoň na dosti přivřený plyn.
Malá motorka je jiná. Dá se vyrazit a ždímat ji až do bezvědomí. Jedete rychlostí něco nad 100 km/h a přitom máte dojem, že vyhráváte přinejmenším poslední víkendovou GP. Jízda vyžaduje daleko víc umu, snahy, dovedností i předvídání. Řadit nahoru a dolů, jako když mícháte v míse těsto na knedlíky, a vytahat plynovou rukojeť jako čudlíky tý první chudinky, která se s vámi ve dvanácti na chvíli zamkla ve skříni. Ano, je to dětinský a pro někoho možná směšný, ale je to taky ohromně zábavný.
Nehledě na to, že tahle bžunda se dá pořídit vážně za rozumný peníz. A nabídka v téhle kategorii roste, protože asi vážně nejsme sami, kteří na to přišli.
Pro letošní drandící týden na prckovi jsme si s Carlosem vzali do parády Benelli BN 251. Jednoválcový utíkáček se suchou hmotností 143 kilogramů a trubkovým rámem, USD vidlicí a deklarovaným výkonem něco málo nad 24 koní.
Co na ní pochválit? Určitě posez. Je uvolněný a vzpřímený, překvapivě širokou nádrž držíte pevně mezi svými koleny. To moc pomáhá ovladatelnosti. Připočtěte docela tužší podvozek (přední vidlice 50 mm) a krátký rozvor (1400 mm) a velice rychle vám z toho vypadne výsledek pro tuhle rovnici. BN 251 je hlavně motorka pro město, pro všechno to kličkování, předjíždění aut a věčně se špuntující kolony.
„Velice dobře se na tom zatáčí hlavně v nižších rychlostech,“ přidává můj sparingpartner v testování a jasně tím dokumentuje chytrost použití zadní stopadesátky gumy. Její profil odbourává nutnost přemáhání hromady „masa“ a vy si i při náhlých změnách směru připadáte, jako když překládáte papír. To mě baví – a moc!
Více k přečtení ZDE
autor: Honza Karásek, Motohouse, listopad 2017